Urfa’da binlerce dönüm mera yandı: Yüzlerce zeytin, badem ve fıstık ağacı kül oldu

  
Urfa’da mera alanında çıkan yangın beş mahalleye yayıldı. Söndürme çalışmaları saatler sürdü. Bölge sakinleri, yangının 8 bin dönümlük alanı kapsadığını, zeytin, badem ve fıstık bahçelerini de etkilediğini söyledi. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

Ali GÜZEL


URFA – Urfa’nın Haliliye ilçesinde dün (7 Temmuz) dağlık alanda çıkan yangın kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Bölgeye itfaiye ve jandarma ekipleri yönlendirildi. Saatler süren müdahalenin ardından yangın gece yarısı kontrol altına alınabildi. İlk belirlemelere göre 8 bin dönümlük bir alan yandı.

‘MADDİ ZARAR VAR VE ÇIKIŞ NEDENİNİ KİMSE BİLMİYOR’

Bölge sakinlerinin aktardığına göre, yangın dün saat 15.30-16.00 sıralarında Germuş bölgesinden başladı. Artı Gerçek’e konuşan bölgeden bir yurttaş şunları anlattı:

“Yangın Germuş bölgesinde başladı ve oradan Sarı Mesto, Mello, Örencik ve Nokta mahallelerine ulaştı. Yaklaşık 8 bin dönümlük mera alanı yandı. Yüzlerce zeytin, badem ve fıstık ağacı da yangından etkilendi. İtfaiye ve jandarma ile birlikte mahalleli de söndürme çalışmalarına katıldı. Bazı yerlerde itfaiye yangını söndürdü, bazı yerlerde ise artık otluk alan bittiği için kendiliğinden söndü. Mera yandığı için hayvanlarımız hep aç kaldı. Çıkış nedenini kimse bilmiyor.”

Bölgede hasar tespit çalışmaları sürerken, diğer yandan yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

BİR KİŞİ GÖZALTINDA

Urfa’da mera arazileri, zeytin, badem ve fıstık bahçelerinin zarar gördüğü yangınla ilgili bir kişi jandarma tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan A.B.’nin anız yakarak mera yangınına sebep olduğu iddia edildi. (AG)

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *