Kutsal Kitapta Medler kitabının yazarı: Kürtler tarihini bilmeli


DİYARBAKIR (K24)

Ender Peker’in kaleme aldığı  “Kutsal Kitap’ta Medler”, Kürtçenin Kurmanci lehçesi ile Türkçe olarak yayımlandı. Peker, 11 yıllık çalışma sonucunda hazırladığı kitabının Kürtçenin Sorani lehçesinde de yayımlanmasını istiyor.

K24’e konuşan Peker, şunları söyledi:

“Ben bir Hristiyanım. Tevrat, Zebur ve İncil’i okuyorum ve ayrıca cemaate de öğretiyorum. Dışarıdan gelip soranlara da yanıt veriyorum. Tevrat ve İncil’i okuduğumda Medlerden bahseden çok sayıda ayet olduğunu gördüm. Hiçbir tarihi kitap, kutsal kitaplar kadar Medlerden bahsetmiyor. Dikkatimi çeken bütün ayrıntıları yazdım. Hangi ayette hangi peygamberi Medlerden nasıl bahsetmişse hepsini kapsamlı bir şekilde yazdım ve kitaba dahil ettim.”

Peker ayrıca, Tevrat’ta Medlerin tarihiyle ilgili şu ana kadar basılan bir eserin olmadığını, kendisinin de bu boşluğu doldurmak için böyle bir çalışma yaptığını söyledi.

Med İmparatorluğu’nun Kürtlerin en güçlü imparatorluklarından biri olduğunu vurgulayan yazar, hazırladığı kitabın aynı zamanda Kürtlerin kadim tarihi için de önemli bir kaynak olacağına dikkat çekti:

“Eğer Kürtler Medlerin torunları olduğunu söylüyorlarsa kendi tarihlerini iyi bilmeleri gerekiyor. Medlerin nasıl olduklarını bilmeliler. Ne yapmışlar, ne yapmamışlar… Allah onlara nasıl bakmış ve onları nasıl çağırmış? Bunun Kürtlerin üzerinde olumlu bir etkisi olacağını düşünüyorum. Orada: ‘İsmimi öven yiğit ve kahramanlara sesleniyorum. Onları Babil’e karşı ayaklandırıyorum. Dağlarda bir araya gelenlere dikkat edin bu bir büyük bir milletin sesidir’ gibi Allah’ın söylediği güzel sözler var.”   

Mardin Protestan Kilisesi‘nde din görevlisi olan Ender Peker, her yıl İncil, Zebur ve Tevrat gibi kutsal kitaplar üzerine araştırmalar yapıyor.

Tevrat okumalarında Medlerden bahsedilmesinin dikkatini çektiğini söyleyen Peker, bunun üzerine Medlerle ile ilgili bilgileri toplamaya başlamış. 11 yılın sonunda yaptığı araştırmalar sonucu topladığı bilgileri bir kitap çıkartacak kadar yeterli olduğunu fark eden Peker, böylece Kutsal Kitap’ta Medler kitabını çıkartmış.

Yazar, kitabın içeriğinde Tevrat’ta Med kavminden bahseden çok sayıda bölümlerin olduğunu belirterek, Babil ve Asurilerin çok güçlü olduğunu ve bu iki imparatorluğa, Med İmparatoru tarafından son verildiğini ifade ediyor.

https://www.kurdistan24.net/tr/story/63445-Kutsal-Kitapta-Medler-kitab%C4%B1n%C4%B1n-yazar%C4%B1:-K%C3%BCrtler-tarihini-bilmeli

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *