Di sala nû de pêkhatina hêvîyên me bi xebat û guhertinên me ve girêdayî ne

Sala 2015ê jibo gelê me bi zêdetir, saleke  bi êş û nexweşîyan ve dagirtî bû. Serkeftinên Kobanîyê û Şingalê hinekî birînên me kewandin, lê zêdetir mirin, wêranî, şer û nexweşî bû para me.

Dîroka têkoşîna azadîya Kurdistanê, bi van êş û nexweşî û serkeftinan ve hûnandîye. Ez bawer dikim ku ev gişt di encamê de  dê azadîya welatê me, azadîya gelê me bi xwe re bîne.

Jibo sala 2016ê bibe saleke xweşî, serkeftin û azadîyê,  barekî  dîrokî û giran li ser milên me hemûyan e; berîya herkesî  jî,  li ser milên sîyasetvan, rewşenbîr û xebatkarên doza azadîyê ye. Divê herkes bi  wîcdan, bi dilsozî, bi hestên welatperwerî  yên paqij  bêyî  ku bikeve dûv hesabên biçûk,  xwe di mêzîna van nirxan de biwezinîne, xwe li ber çav derbas bike, jibo guhertineke bingehîn ‘’formateke nû’’ bide xwe.

Xweşî û nexweşî helbete ku ne bes di destên me de ye. Lê guhertina aqilîyet , şêwe û helwestên nebiserketî dê rêya xweşî , serkeftin û pêşketina  firehtir û xweştir bike.

Bi vê bawerîyê, bi hestên xwe yên ji dilî, hêvî dikim ku sala 2016ê bi yekgirtina gelê me bibe sala serxwebûna başûrê Kurdistanê.

Li bakurê Kurdistanê bila bibe sala  rawestandina şerî ,dawî lêanîna êrîşên dewletê, wêranî û kuştinan; dawî lêanîna xendek û barîkatan. Bila bibe sala yekgirtina hemû hêz û kes û alîyên azadîxwaz û demokrat di nav yek partiyê de û bila bibe  yekgirtina hêzên welatperwer û pêşketina doza azadîyê li bakurê Kurdistanê.

Li rojavayê Kurdistanê bibe sala yekgirtin û pêkhatina îdareyeke hevbeş ya hemû hêzên sîyasî  û bidestxistina mafên pêşdetir ji rewşa îroyîn. Û bila sala 2016ê li rojhilatê Kurdistanê bibe sala yekitî û yekgirtina hêzên neteweyî, bibe sala geş kirina doza azadîyê.

Bila li Tirkîyê bibe sala dawîlêanîna  tûnd û tûjîya dewletê û sîyaseta yek rengîtîyê; bila bibe sala  pêşketina demokrasî, azadî û edaletê.

Bila sala 2016ê li temama cîhanê , ji hemû gel û ol û mezheb û beşên civakî re; ji hemû jin û gênc an re; aşitîyê, xweşîyê, demokrasîyê, azadîyê bîne.

Belê di sala nû de hêvîyên me bi guhertinên me ve girêdayî ne. Jibo pişketina me gişta, bila sala 2016ê   bibe sala guhertinên erênî, bibe sala xebateke berfireh,  bibe sala ruhekî  nû yê Kurdistanî .

Bi hêvîya rojên xweş, sersala  gelê xwe û ya hemû gelên cîhanê pîroz dikim. 31.12.2015

Mustafa Özçelik

Serokê Giştî yê PAKê(Partîya Azadîya Kurdistanê) 

Yeni Yılda Umutlarımızın Gerçekleşmesi, Yenilenmemize ve Çalışmalarımıza Bağlıdır

2015 Yılı halkımız açısından daha çok acı ve olumsuzluklarla dolu bir  yıl oldu.Kobani ve Şengal zaferleri bir nebze yaralarımızı sarsa da, ölüm, yıkım, savaştı ağırlıkla payımıza düşen.

Kürdistan özgürlük mücadelesi tarihi bu acı  ve başarılarla örülmüştür.Ve bütün bunların bizleri özgürlüğe ulaştıracağına zerre kadar kuşkum yoktur.

2016 Yılını  güzellik, başarı ve özgürlük yılına dönüştürmek özellikle tüm siyasetçi, aydın ve özgürlük davası emektarları olarak hepimizin omuzlarında duran ağır ve tarihi bir yüktür. Hepimizin tarihsel gelişime kucak açabilmemiz için vicdan,içtenlik ve temiz yurtseverlik duygularının oluşturduğu terazide kendimizi tartmamız, kendimizi  ‘’yeniden formatlamamız’’  yaşamsal  önem taşımaktadır.

Acıları ve güzellikleri yaşamak elbette ki sadece bizlerin elinde olan bir şey değildir. Ama başarısızlığa uğramış akıliyet, yol ve tutumları değiştirmenin, başarı, gelişim ve güzelliklerin yolunu daha kolaylaştıracağı da açıktır.

Bu inanç ve en içten duygularımla, 2016 yılının Güney Kürdistan’da bağımsızlık yılı olmasını diliyorum.

Kuzey Kürdistan’da, devletin saldırılarının, ölümlerin,  yıkımın, hendeklerin ve barikatların , savaşın son bulduğu  bir yıl olsun 2016. En geniş özgürlükçü demokrat  potansiyelin tek partide birleştikleri , yurtsever güçler arasında işbirliği ve ittifakının geliştiği, özgürlük mücadelemizin yeni mevziler kazandığı bir yıl olmasını diliyorum.

Rojava Kürdistan’ında tüm siyasal kesimlerin ittifakıyla , ortak askeri, ekonomik, siyasi  bir yönetimin oluştuğu ve mevcut durumun ötesinde kazanımların sağlandığı bir yıl olmasını diliyorum. Doğu Kürdistan’da  ulusal demokratik birliğin sağlandığı, özgürlük mücadelesinin daha diri bir şekilde ayağa kalktığı bir yıl olmasını diliyorum.

Türkiye’de devlet şiddetinin  ve tekçi  anlayışların son bulduğu;  özgürlük, demokrasi ve adaletin geliştiği bir yıl olsun 2016.

2016 Yılı tüm dünyada tüm halklara, dinlere, mezheplere, toplumun her kesimine, kadınlara, gençlere barış, güzellik, demokrasi ve özgürlük getirsin.

Evet, yeni yılda umutlarımızın gerçekleşmesi bizlerin kendimizde gerçekleştireceğimiz değişime ve çalışmaya bağlıdır. Bu bedenle,  2016 yılı bizler için olumlu değişimin,  gelişmenin, çok boyutlu çalışmanın ve yeni bir Kürdistani ruhun  yılı olsun diyorum.

Güzel günler umuduyla halkımın ve tüm dünya halklarının yeni yılını kutluyorum. 31.12.2015

Mustafa Özçelik

PAK (Partîya Aadîya Kurdistanê-Kürdistan Özgürlük Partisi) Genel Başkanı

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *